HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4.6mmI.D.
Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS C8 Column, 3μm
For a high-quality, base-deactivated, fully endcapped phase with similar selectivity to C18 but slightly less retention, use Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS C8 HPLC Columns.
| Pore Size | 130 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 170 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 7% |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Base-Deactivated Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ OLIGO™ R3 Reversed Phase Columns
Thermo Scientific™ Oligo™ R3 bulk resin is a rigid polymeric bead designed for reversed-phase chromatography of polynucleotides and other biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 350 Å |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Length (Metric) | 100 mm |
| Column Type | Reversed Phase |
| Volume (Metric) | 1.7 mL |
| Dimensions | 4.6 x 100 mm |
| Quantity | 1 Column |
| Max. Pressure | 2400 psi (170 bar) |
| Column Format | Prepacked Column |
| Particle Size | 30 μm |
| Type | Analytical Column |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ Acclaim™ VANQUISH™ Polar Advantage II UHPLC Columns
Achieve even greater power of separation, speed, and throughput of polar and nonpolar compounds in a single run.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS and RSLC |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Max. Pressure | 21756 psi (1500 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 2.2 μm |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 1.5 to 10 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L60 |
TSKgel™ Phenyl-5PW RP HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Phenyl-5PW RP offers similiar selectivity to its hydrophobic interation counterpart TSKgel Phenyl-5PW, although a higher degree of cross-linking allows for increased stability in aqueous/organic mobile phase gradients. Provides an advantage over silica when high pH buffer systems are needed.
| Shipping Condition | Shipped in 30% Methanol, 70% Water |
|---|---|
| Pore Size | 1000 Å |
| Particle Size | 10 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Ligand Type | 1 meq/mL (Estimated Ligand Density) |
| Temperature | 4°C to 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 7.5 cm |
| pH | 2 to 12 |
| Product Line | TSKgel |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Superspher™ RP-8 C8 Reversed Phase HPLC Column, 4 μm
A high-performance spherical silica carrier with a mean particle size of 4 μm provides an excellent pressure/separation performance ratio
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 4 μm |
| Type | Cartridge |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO is a polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di-methylphenyl) carbamoyl cellulose on high purity, high performance silica.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
TSKgel™ Ether-5PW HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
An excellent choice for separating hydrophobic molecules such as membrane proteins, or monoclonal antibodies such as IgG or IgM.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Solvents | ≤ 50% Organic Solvent |
| Stationary Phase | Ether |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Matrix | Ether Phase/Hydroxylated Methacrylic Polymer |
| pH | 2 to 12 |
| Technique | HIC HPLC |
| Product Line | TSKgel |
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | RP-Select B |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 360 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 11.5% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L7 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ SCX (Na+) HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with 5 mm porous, spherical particles which are surface modified with a strong (sulfonic acid) cation exchanger in the sodium form. Columns are optimized for the separation and analysis of organic acids, saccharides, and alcohols.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 10mmI.D.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 50 HS Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express RP-Amide can be used for basic, acidic, or neutral compounds with orthogonal selectivity from C18 or C8. The polar-embedded Ascentis™ Express 5 μm RP-Amide columns are compatible with 100% aqueous mobile phases without suffering from 'phase collapse'.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A160 Peptide C18 Column, 2 μm Particle Size
Shell Thickness: 0.4 μm. Solid Core: 1.2 μm. Extent of labeling: 4.0%
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Spherical Silica Particle Platform |
| Endcapped | No |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 65 m2/g |
| Product Line | BIOshell |